Category: Shëndetësi

Ujë esëll në mëngjes – Pse Duhet ta pini, përfitimet në organizëm?

A mund të qëndrosh pa pirë ujë, çaj apo çdo lëng tjetër për të paktën tetë orë? Vetëm idea e kësaj sfide tingëllon shqetësuese apo jo? Uji është shumë i rëndësishëm dhe këtë nuk mund ta nënvizojmë mjaftueshëm. Ekspertët rekomandojnë që ta pini ujin sapo të hapni sytë. Sipas tyre, gjatë gjumit, trupi dehidratohet ndaj […]

Uji i detit shëron 16 sëmundje, do të befasoheni nga përfitimet

Uji i detit shëron 16 sëmundje, do befasoheni nga përfitimet A jeni gati t’i dini? Deti është një kurë e vërtetë për më shumë se 16 sëmundje.Sjell përfitime dhe lehtësime në rrugët e frymëmarrjes si:– Alergjitë respiratore– Sinusin– Astmën– Rikuperimin nga ftohjet dhe sëmundjet e tjera të frymëmarrjes– Problemet e shkaktuara nga pirja e duhanit– […]

Njihuni me burimin që shëron lëkurën dhe lukthin – ndodhet në Kosovë

Endrit H. (21) gati dy vjet nuk ia kishte dalë të gjente ilaçin për të shëruar lëkurën nga lythat. Gjatë kësaj periudhe, ai kishte marrë trajtime dhe barna të ndryshme mjekësore, të cilat nuk kanë pasur efekt, derisa kishte filluar të përdorte ujin e fshatit Baicë, të cilin ia kishin rekomanduar disa familjarë. “Ky burim […]

Gramsh: Mbërrijnë turistët në Liqenin e Mrekullive, e pabesueshme ajo që u ndodhë

Mbërrijnë turistët në liqenin “çudibërës” në Lenie të Gramshit. Bëhet fjalë për “Liqenin e Zi” i cili është i njohur për cilësitë që zotëron për shërimin e sëmundjeve me ujë të ftohtë. Po afron periudha e pikut të shfrytëzimit të këtij uji. 15 gushti deri 15 shtator qindra, në mos mijëra vetë, vijnë në këtë […]

Arsyet pse duhet të konsumoni shalqi

Tashmë që vera ka mbëritur një nga frutat e preferuara është pikërisht shalqini. Përveç se i pasur me vlera ashqyese, konsumimi i tij i sjell një fresi tjetër organizmit. Ky frur veror rritet me shumicë në vendin tonë, dhe ka një çmim të përballueshëm për këdo, por përveç shijes së mirë që ka ky frut. […]

Mos blini hudhra nëpër dyqane apo markete, shihni çfarë është zbuluar

Një komunikim tepër i rëndësishëm për të gjithë konsmatorët sepse nuk janë të vetëdijshëm për atë që blejnë në supermarket. Në fakt, shumë njerëz nuk e dinë se hudhra që gjendet në këto dyqane mund të vijë nga Kina. Një pjesë e asaj që prodhohet në këtë vend është toksike. Mënyra e rritjes së saj […]

6 ushqimet që shkaktojnë kancerin

Janë shtatë ushqime të cilat janë cilësuar si më të rrezikshmet dhe që shkaktojnë kancerin. Bëhet fjalë për ushqime të renditura nga qendra amerikane për kërkime kundër kancerit ‘World Cancer Research Fund’, ku rezulton se thuajse 20% e rasteve të kancerit në SHBA, është e lidhur me regjimin ushqimor dhe mungesën e aktivitetit fizik. Ushqimet […]

Uji i detit shëron 16 sëmundje, do befasoheni nga përfitimet

Uji i detit shëron 16 sëmundje, do befasoheni nga përfitimet A jeni gati t’i dini? Deti është një kurë e vërtetë për më shumë se 16 sëmundje. Sjell përfitime dhe lehtësime në rrugët e frymëmarrjes si:– Alergjitë respiratore– Sinusin– Astmën– Rikuperimin nga ftohjet dhe sëmundjet e tjera të frymëmarrjes– Problemet e shkaktuara nga pirja e […]