Category: Lajme

Syla: Jo vetëm Gjermania, por edhe ky shtet po kërkon punëtorë shëndetësorë

Nuk është veç shteti i Gjermanisë por edhe vende si Kuvajti po kërkojnë punëtorë shëndetësor nga Kosova, kështu tha gjatë emisionit “Përballje ditore”, kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë, Blerim Syla. Syla tha se shteti urgjentisht duhet të krijojë reforma në mjekësi përndryshe do të jetë shumë vonë. Sipas tij, kjo politik nuk po dëgjon […]

E quajti “kërcënim të madh” ushtrinë e Kosovës, Vulinit i reagojnë nga Kosova

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, në një deklaratë të tij tha se kërcënimi më i madh për sigurinë në Ballkan është formimi i ushtrisë së Kosovës dhe “përpjekjet për formimin e Shqipërisë së madhe”, thuhet në komunikatën e Ministrisë serbe të Mbrojtjes. Këtë deklaratë ai e ka bërë në Beograd gjatë takimit me […]

Kosova shteti ku asnjë kryeministër nuk e përfundoni mandatin e plotë

Që nga shpallja e shpalljes së pavarësisë më 17 shkurt 2008, Republika e Kosovës ka pasur 4 qeveri të ndryshme me 3 kryeministra. Mirëpo e përbashkëta e të gjitha këtyre është që asnjë nga këto qeveri nuk ka arritur të përfundoj mandatin 4 vjeqar. Përderisa tri të parat janë larguar me mocion mosbesimi ndaj vetes, […]

“Ramush, vallëzimi me Gjarprin dhe Listën Serbe kushton shtrenjtë”

Edhe ish pjesëtari i UÇK-së, Naim Miftari në një postim të tij në Facebook shkruan pas dorëheqjes së kryeministrit Ramush Haradinaj. Ai shkruan se ‘vallëzimi’ me Gjarprin (duke iu referuar Presidentit Hashim Thaçit) dhe Listën Serbe kushton shtrenjtë. Postimi i plotë, pa ndërhyrjen e redaksisë: Komandant Ramush a pota nxan hiq vallzimi në pushtet me […]

Shperthen Tome Gashi pas doreheqje se Ramushit , po ju jeni p….

Gjykata Speciale që nga sekondi i parë ka qenë, është dhe deri në fund do të jetë politike. Kështu ka vlerësuar avokati Tomë Gashi, i cili në një prononcim për “Bota sot”, ka komentuar dorëheqjen e kryeministrit Ramush Haradinaj.Ai ka theksuar se, tanimë këtë të keqe të madhe që po i bëhet Kosovës e din […]